Привет, мили читатели,

Ясно ми е, че повечето блогъри обичат да правят супер дълги списъци и пишат правила като: какво можете да правите, какво трябва, как да комбинирате, как да смесите и тн., за да получите страхотно красива коса. Реших да подходя към този проблем по по-различен начин. Няма да ви казвам какво не трябва да правите. Вместо това ще ви споделя какво смятам, че си струва да се добави към ежедневната грижа, за да можете да се сдобиете със зашеметяващи резултати. Хайде да започваме!

3 лесни и доказани начина за сдобиване с невероятна коса

1. Разберете какъв тип е вашата коса и ще ви кажа…

…от какво се нуждае, за да се подобри. Трябва да научите за вида порьозност, за да можете да знаете какви съставки трябва да използвате, за да регенерирате и помогнете на кичурите да останат в добро състояние за по-дълго време. Може би някои от вас ще се изненадат, ако кажа, че косата е пореста. Това може да се сравни с порите по кожата, но при косата става въпрос за кутикули. Тези ,,люспички“ не са нищо повече от кератин.

Ако косата ви е силна и гъста, тя не е нито толкова податлива на повреди, нито е повлияна от маловажни неща като влагата; ако като цяло косата ви е добре, но се омазнява много бързо и й липсва обем – значи косата ви е с ниска порьозност. Такава коса има ,,затворени“ кератинови слоеве, което означава, че те са залепени по-здраво за корена на косъма.

Понякога се случва (всъщност се случва на повечето хора), че кутикулите се отварят и за съжаление косата става неконтролируема, лесно хвърчаща, с цъфтящи краища, изтъняваща и не е толкова бляскава, колкото ви се иска – в този случай косата ви е със средна порьозност.

Накрая, когато косата ви е увредена, груба и чупллива, не иска да расте дълга, означава, че кутикулите са широко отворени и състоянието на кичурите е… много лошо. Така бих описала косата с висока порьозност.

Знанието за тези 3 вида порьозност е в основата на грижата за косата. Това е едно от най-важните неща при грижата и избирането на козметика.

Както може би сте познали, различните видове коса се нуждаят от различни процедури с други хранителни вещества – това е логично. Следователно трябва да разберете порьозоността на косата си и след това просто да дарите косата си с това, от което се нуждае.

Как да разберете нивото на порьозност? Много блогъри съветват да потопите косъм в чаша вода, да нанесете кокосово масло, да напудрите косата с брашно и тн. Всичко това работи, но има много по-лесен начин… и няма нужда всичко наоколо да става мазно 🙂

Направете си лесен тест (например на https://nanoil.us/hair-porosity-test). Това е най-добрият тест, който успях да открия. Той включва много специфични въпроси, които са с 3 възможни отговора. Кликнете и го направете! Харесвам този тест, защото веднъж, когато получите резултата, се появяват и подходящи продукти. Докато си говорим за козметика за коса…

2. Набавете си натурални масла за коса

И продължете да ги нанасяте на косата колкото се може по-често. Важно е да си вземете масло, което пасва на типа порьозност на косата. Защо тези масла са толкова полезни? Оказва се, че първо те се свързват с вида порьозност. Второ, химическият им състав е от витамини, флавоноиди, фитостероли и важни мастни киселини. Трето, те помагат на уморената коса, регенерират я и възстановяват кичурите. Накрая, естествените масла могат да ламинират, което означава, че оставят косата лъскава.

И това не е всичко! Те спират и косопада, борят се с пърхота, грижат се за скалпа, стимулират фоликулите и подобряват растежа на косъма. Натуралните масла също и защитават косата от фактори, които вредят – UV лъчи, студ, силен вятър, сух въздух, замърсен въздух, смог, горещ въздух от сешоар. Звучи добре, нали?

Като цяло можете да използвате или смес от масла (вижте състава, за да се убедите, че пасваат на вашия вид порьозност) или пък само едно. След това можете да го използвате на лицето, тялото, ръцете, ноктите и да го комбинирате с други козметики. Например аз имам арганово масло (подхоходящо е за повечето видове коси, както и за кожата на лицето) и масло от жожоба (използвам го за балансиране на производството на себум на скалпа и лицето). Понякога смесвам двете масла и създавам специален серум, за да третирам косата и да подсиля ефективността на крема за лице.

3. Нанесете билков разтвор на косата

Билковите разтвори са доста популярни при грижата за лицето и тялото. Но само някои знаят как натуралната цветна вода става и за спрей за защита на косата и за балсам за скалпа. Друго прекрасно качество е, че могат да се използват и като съставна част за домашни продукти за грижа за косата и кожата. Например, ако косата ви е много увредена и суха, можете да създадете спрей за коса от цветя и масла и да напръскате кичурите. Ето как да си го направите. Комбинирайте една супена лъжица от избрано натурално масло с 100 мл билков разтвор (можете да смесите няколко, ако искате). Ако косата ви е много увредена, ви съветвам да си вземете или вечерна иглика, или памучно масло. Както вече казах, аз използвам основно арганово масло и масло от жожоба, но понякога замествам последното с такова от макадамия. То е прекрасно, леко и навлиза в косъма веднага и не натоварва.

Не знаете кой точно билков разтор да използвате? За начало си вземете универсалния и подхранващ  такъв от рокроза. Ако искате силен антиоксидант за подсилване на косата, опитайте розова вода.

Тези 3 лесни правила със сигурност ще подобрят ежедневната ви грижа за косата. Разбира се, е важно да спазвате и „златните правила“: „не използвайте преса за коса“ или „не спете с мокра коса“, както и „бъдете нежни към косата си, не я дръпайте“ и т.н. Сигурна съм, че вече ги знаете. Сега е време да разберете за типа порьозност на косата ви и да нагодите продуктите за грижа за косата според нейните нужди.

Успех!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *